Az egészséges életmód nyomában – a babavárás előtt, alatt és után

A Diéta Dilemma podcastsorozat következő részében a várandósság előtti, alatti és utáni helyes étkezés kerül terítékre. A témát pedig ezúttal is Péter Petra műsorvezető járja körül az Eisberg Hungary Kft. dietetikusával és táplálkozástudományi szakemberével, Shenker-Horváth Kingával.

Tényleg kettő helyett kell enni?

A várandósság alatt sokszor találkozunk a népszerű kijelentéssel, miszerint a kismamák „kettő helyett esznek”, de vajon ez a tételmondat a valóságban is megállja a helyét? Shenker-Horváth Kinga szerint bár igaz, hogy maga a várandósság egy emelt szintű energiabevitelt igényel, ám közel sem annyit, hogy ezért duplán kelljen étkeznünk. A baba fejlődéséhez ugyanis a szakember szerint a 2-3. trimeszterben (azaz az utolsó 6 hónapban) körülbelül plusz 200 kalóriára van szükség, amit egy doboz kefirrel, két banánnal vagy nagyjából 7 szem keksszel pótolhatunk. Az energiaigény a szoptatás során nő a legnagyobb mértékben.

A várandósság alatti súlygyarapodásra érdemes odafigyelni, ám ehhez sem kell aszkétaként élni. Mindössze meg kell találni az arany középutat, amit a nőgyógyásszal és dietetikussal egyeztetve már könnyű lesz követni. A szakemberekkel azt is érdemes egyeztetni, hogy milyen várandósvitaminokat használjunk, melyek többségét úgy alakították ki, hogy tápanyagtartalmuk passzoljon a terhesség különböző szakaszaihoz. Például többek között a vas, a jód, a kalcium, a folsav, a B-vitaminok és a D-vitamin nagy szerepet játszanak a babavárás alatt, ezért ezek bevitelére fokozottan kell ügyelni.

A folyadékfogyasztás is nagyon fontos

A helyes étkezésen és tápanyagbevitelen kívül ajánlott odafigyelni a megfelelő folyadékigény teljesítésére is, ami várandósság alatt szintén nő. Különösen akkor, ha rosszullétekkel, hányingerrel köszönt be a terhesség. Ilyenkor nehéz visszapótolni azokat a tápanyagokat, melyek kiürülnek a szervezetből. Van azonban néhány hasznos praktika, amit az érintetteknek érdemes lehet megfogadni. Például a jégkocka szopogatása vagy a kortyonként fogyasztott hideg folyadékok segíthetnek megnyugtatni a háborgó gyomrot. Ugyanilyen fontos, hogy figyelni kell az emésztőrendszer tehermentesítésére is. Azaz könnyen emészthető, kis falatokat, kekszeket, sós rágcsákat kell fogyasztani, ha már végképp semmi tápláló nem marad meg a kismamában. Nagyfokú hányás esetén pedig orvossal is konzultálni kell a baba-mama jólléte miatt.

Kinga és Petra természetesen kitértek arra is, hogy az egészséges étkezés mellett, a mozgás is kiemelt jelentőséggel bír a kismamák életében. Ezt támasztja alá az Egészségügyi Világszervezet 2020-ban kiadott új fizikai aktivitásra vonatkozó ajánlása, melyben átlagosan heti 150 perc időtartamú, közepes intenzitású testmozgás ajánlott várandósoknak – amennyiben persze semmi nem hátráltatja a leendő édesanyát abban, hogy mozogjon. Ezt a javaslatot akár egy laza sétával is teljesíteni lehet.

Vajúdás alatt is kell az energia

A vajúdás alatti étkezés vagy koplalás kérdése évtizedek óta vita tárgya, jelenleg sincs teljesen egységes álláspont e témában. Azonban megdőlt már az a tévhit, hogy a szülés előtti pillanatokban egyáltalán nem szabad enni és inni. Életet adni ugyanis csodálatos dolog, de  elképesztően nagy fizikai munka is egyben. Nehéz bármihez viszonyítani a vajúdás energiaigényét, hiszen ez egyénenként eltérő hosszú és intenzitású lehet, de kutatások szerint a szülés energiaigénye a maratoni futáshoz hasonlítható, így lényegében a vajúdás  alatti  táplálékbevitel és folyadékfogyasztás ajánlásaihoz sporttáplálkozási irányelveket lehet alapul venni. A vajúdás a tágulási szakasszal együtt akár egy napig is tarthat, ezért kiemelten fontos a táplálkozás és az ivás a szülés korai, illetve későbbi szakaszában is, hogy legyen energiája az anyának.

A folyadékfogyasztás kulcsfontosságú a szervezet és a méh megfelelő működéséhez. Az elégtelen folyadékbevitel kiszáradáshoz és kimerültséghez vezet, ilyenkor a méhösszehúzódások lassulnak és csökken a hatékonyságuk. A hidratáltság folyamatos fenntartása a szülés során azért is elengedhetetlen, mert a folyadékpótlás segíti, hogy a vér áramlásán keresztül a vajúdó testében a hormonok szabadon áramoljanak, ezáltal megkönnyítve a baba útját. Szülés közben ivóvíz, szénsavmentes ásványvíz, valamint energiát adó gyümölcslevek és izotóniás sportitalok fogyasztása ajánlható.

Hasznos tanácsok

Sokan nem is gondolnák, de már a fogantatás előtt is nagyon fontos, hogy ne csak az édesanya, hanem az édesapa is egészséges életmódot éljen. Sok esetben már a túlsúly lefaragása is pozitív irányba tudja előremozdítani a fogantatás sikerességét, és ez az odafigyelés a gyermek későbbi egészségét is meghatározhatja. Ráadásul a kismamák a színes táplálkozási szokásaikkal akár befolyással is lehetnek a leendő gyermekük ízérzékelésének fejlődésére.

Nincs olyan alkoholmennyiség, amelyről kijelenthető volna, hogy biztonságos a gyermekvárás idején.

A szülés után a szoptató anyának fokozott energiaigénnyel kell tervezni, amit jól példáz, hogy naponta átlagosan kb. 800 ml anyatej képződik. Egyes vitaminokból és ásványi anyagokból is tovább nő a szükséglet, míg egy várandós anyának 1000 mg a kalciumigénye, addig a szoptatós anyáknál ez a szám 1200 mg-ra is felugorhat. Ugyanez igaz még például a króm-, a kálium-, a szelén- vagy a jódbevitelre, ahol szintén egy emelkedett értékkel kell számolni ebben az időszakban. Ügyeljünk erre!

Téves elképzelés, hogy a szoptató anyának kerülnie kell a puffasztó hatású zöldségeket (pl. K-betűsek), ezek rosttartalma ugyanis nem szívódik fel és nem jut át az anyatejbe. A www.e-lactancia.org internetes oldal nagy segítséget nyújthat azoknak a kismamáknak, akik nem tudják, hogy melyik gyógyszert alkalmazhatják biztonsággal a várandósság és a szoptatás alatt. Elég csak beírni a keresőbe a kérdéses összetevőt, és a rendszerben már látjuk is, hogy bevehetjük-e az adott gyógyszert vagy sem.

További hírek

30

SZEPT.

Rózsaszín csomagolású salátával a mellrák elleni küzdelemért

Októberben a megszokottnál több helyen találkozhatunk rózsaszínnel, hiszen a mellrák elleni küzdelem jegyében telik világszerte. Az Eisberg Hungary Kft. idén is kiveszi a részét a fogyasztók figyelmének felkeltéséből: szeptember végén kerül a boltok polcaira a Pink mix saláta- és zöldségkeverék.

Tudjon meg többet
12

AUG.

Egészséges ételek villámgyorsan

Az időhiány és a rohanó életmód miatt egyre inkább jellemző, hogy az emberek kevesebb időt szeretnének a konyhában tölteni. Ugyanakkor sokan ezt az igényt az egészséges életmód fenntartása mellett szeretnék megvalósítani. Ezt felismerve, a piacon megjelentek az előre elkészített, kiemelt gondossággal válogatott, friss és tartósítószermentes alapanyagok. Ezek használatával nem kell lemondani a „gyorsan, egészségesen, finomat” alapelvről sem.

Tudjon meg többet
25

JÚL.

Salátázással a saját egészségünkért és a magyar sportolókért

Ahogy a most hétvégén kezdődő Olimpiai Játékoknak, úgy az augusztus 28. és szeptember 8. között zajló Paralimpiai Játékoknak is Párizs ad otthont idén. A paralimpiára eddig 39 sportolónk kvalifikált. A magyar csapatot az Eisberg is támogatja: az új Sport Mix salátakeverék csomagolásán található matricával hívják fel a figyelmet a Magyar Paralimpiai Csapat változatos étrendjének támogatására és az egészséges táplálkozás, valamint a rendszeres testmozgás fontosságára.

Tudjon meg többet
Logo Facebook Logo Instagram Logo Youtube Logo Pinterest